Четвер, 2025-01-09, 5:04 AM
 
Андрій Бондаренко
Персональний сайт

» Навігація
» Посилання
Блог на Wordpress.com
"Композитор" - проект Півтона Безвухого
Головна » Файли » Мої файли

Адміністратори Вікіпедії - як здобути та зберегти посаду
[ Викачати з сервера (52.0 Kb) ] 2021-02-02, 3:29 PM

Чи варто бути адміністратором Вікіпедії


Якщо Ви потрапили на цю сторінку, значить, певно, Ви вже здогадалися, що відповідь на це питання неоднозначна і передбачає протилежні точки зору. Оскільки ми не бачимо причин, які могли би обмежити наше право на висловлення власної точки зору, ми її і висловлюємо.

Історична частина

На початку свого існування серед активних дописувачів Вікіпедії переважали люди зі сформованим світоглядом і, переважно, вищою освітою, які вірили у майбутнє тоді ще зовсім непривабливого проекту. Їх ворогами були тільки епізодичні вандали, які своїми діями могли за добу зруйнувати практично всю Вікіпедію вщент. На плечі адміністраторів тоді лягав обов'язок захищати Вікіпедію від несподіваних руйнівних втручань. Особа адміністратора виглядала персоною надзвичайно значимою - адміністратор був Захисником Вікіпедії від ненажерливого Ктулху.

Десь у 2007-2008 роках на Вікіпедії активних учасників стало достатньо для швидкої зупинки вандалів, і конфліктна енергія тепер зосередилася на війнах між активними вікіпедистами. Цьому сприяла і зміна їх якісного складу - у Вікіпедію стало вірити все більше людей, більше стало і мотивів, з якими люди приходили на Вікіпедію. Адміністратор поступово переродився у Суддю, який знаходив свою значимість у вирішенні конфліктів. Певна річ, часто думки Суддів не збігались, тому з'явився інститут позбавлення прав адміністраторів, а боротьба за адмінське крісло стала нагадувати боротьбу за виживання.

У 2009-2010 роках якісний склад вікіпедистів досить виразно ухилився у бік футбольних та мультикових фанатів, переважно із числа студентів або навіть учнів шкіл. Новоприбулі адміністратори розуміли, що за великої кількості активних учасників легше вижити гуртом ніж поодинці, і почали гуртуватися у Клан. Переклавши обов'язки суддів маріонетковому "арбітражному комітету", адміністратори стали більше походити на Патрулів, які слідкують за додержанням прийнятих Кланом понять. Процес гуртування Клану активізувався зі становленням організації "Вікімедія Україна", коли намітилася можливість перенести свої регалії з віртуальної площини у реальну.

Теоретична частина

Можливості адміністратора описуються рядом технічних функцій, серед яких найбільш значні - це блокування користувачів, а також вилучення та захист статей. Втім, всі дії адміністраторів одразу ж стають видимими усім учасникам спільноти. Їх можна переглянути і з часом в історії редагувань або журналах.

Можливість здійснювати ті чи інші адміністративні дії регламентується низкою правил. Зокрема є спеціальні правила, що регламентують блокування користувачів та вилучення статей. Дотримання цих правил є офіційним обов'язком адміністратора.

Відповідальність адміністратор несе, однак, не перед Правилами, а перед колективом вікіпедистів. При цьому механізмів, що зобов'язували би колектив вікіпедистів виносити свої оцінки виключно з позицій Правил не існує. Таким чином, оцінка ситуативної більшості є правильною лише з точки зору цієї самої більшості, що однак не може гарантувати ані її об'єктивності, ані справедливості.

Замість висновку

В історії Вікіпедії роль адміністратора зазнала еволюції від Захисника проекту від вандалів до Патруля інтересів ситуативної більшості вікіпедистів. Успішність адміністратора залежить від того, наскільки його діяльність буде задовольняти цю ситуативну більшість, що не тотожно слідуванню правилам Вікіпедії. До сих пір посада адміністратора не приносила своєму обіймачеві жодних матеріальних вигод, втім, можливо, комусь приносила насолоду моральну.

Таким чином, відповідь на поставлене питання є індивідуальною і залежить від того, наскільки Вам, шановний читачу, приносить задоволення вловлювати бажання ситуативної більшості і солідаризуватися з цими бажаннями.

Іншими словами, якщо Ви - людина, яка не любить виділятися у масі, якщо Ви любите тримати ніс по вітру і підкорятись закону стаду, навіть якщо це стадо йде в болото - Вам варто бути адміністратором. Посада принесе Вам солодке відчуття власної значимості. В цьому разі ми радимо Вашій увазі наші наступні статті - "Як здобути посаду адміністратора" та "Як зберегти за собою посаду адміністратора". .

Якщо ж Ви волієте мати власну думку, Ваші знання глибші ніж у більшості, що Вас оточує, і при цьому Ви не схильні до мазохізму - кинтье цю ідею і займіться чимось більш корисним, хоча би написанням статей :)

 

 

Як здобути посаду адміністратора


Якщо Ви вирішили, що для Вас конче необхідно здобути посаду адміністратора Вікіпедії, і поставили це геть не метою Вашого життя, Вам слід дотримуватися таких порад:

  1. Вивчіть формальні вимоги (кількість редагувань, стаж і т.п.) - Ваша номінація повинна розпочатись, коли Ви перевиконаєте їх у 2-3 рази. Фальстарт зведе Вашу мрію нанівець.
  2. Майте на увазі, що адміністратори обираються усієї спільнотою, отже найголовніша умова буття адміністратором - це вміння догодити спільноті, а точніше тій більшості окремих осіб, які найголосніше базікають на сторінках обговорень, Кнайпи і інших сторінках неосновного простору. Способи догодити спільноті досить різноманітні, проте з них можна виділити 5 основ:
    1. Основний простір використовуйте для того, щоб створити враження позитивного дописувача. Створюйте нові статті на теми, які легко читаються малоосвіченим читачем і не передбачають протилежних точок зору.
      Активно вікіфікуйте статті новачків чи анонімів, виправляйте очевидні одруки, додавайте інтервікі. Втім не перестарайтесь - Ви не повинні виглядати більш плідним, ніж інші авторитети.
    2. Службовий простір використовуйте для того, щоб створити враження технічно-підкованого дописувача. Продемонструйте Ваше вміння ліпити картки, навігаційні шаблони і іншу бутафорію, народ це шанує значно більше, ніж тексти! Створіть нову картку або шаблон і похизуйтесь цим! Злапайте момент, щоб блиснути своїми технічними знаннями у Кнайпі. Але не думайте змінювати шаблони, створені кимось іншим, це також може поставити хрест на Вашій кар'єрі.
    3. Простір обговорень використовуйте для того, щоб улестити всіх і кожного. Чим швидше це Вам вдасться, тим швидше Вас номінують. Всіляко робіть вигляд, що поважаєте спільноту - їй це подобається. Проте улещуйте рівномірно і по-троху, не слід виділятися серед інших пошукачів ласки, вони можуть на Вас образитися.
    4. Займіться на якийсь час переслідуванням порушень Авторських Прав - неліцензійних зображень, статей-копіпейстів. Продемонструйте, що і цей стовп Вікіпедії Вам під силу. Але перш ніж ставити {{copyvio}} на статтю, уважно подивіться, хто її автор, в жодному разі не ставте під сумнів внесок активного дописувача і тим більш, діючого адміністратора.
    5. Простір категорій можна використати для того, щоб блиснути вмінням категоризувати знання. Але тут Ви повинні бути обережними і делікатно слідувати моді. Наприклад, зараз на українській вікіпедії в моді категорії-карлики, але ця мода може минути. Тому ліпше сконцентруйтесь на проставленні інтервікі в уже існуючих категоріях - тим самим Ви вб'єте трьох зайців - доповните свою статистику 4-м простором, продемонструєте вміння доповнювати роботу Інших і продемонструєте свою обізнаність наявністю інших Вікіпедій.
  3. Тепер залишилося обрати слушний момент для номінації. Взагалі ліпше, якщо цей момент прийде сам собою і Вас висуне Хтось. Якщо Хтось забарився і не приходить, найкращий момент - через кілька днів після складення повноваження іншим адміністратором. Можна обрати і просто спокійний момент, коли вже давно нікого не висували - народ любить щось новеньке. Головне правило - не поспішайте, Ваш поспіх може викликати неприємне враження, що Ви хочете бути адміністратором - цього не можна допускати, народ мусить думати, що Ви йдете на цей крок як на добровільну самопожертву Служінню Спільноті. Але з іншого боку і не відтягуйте, інакше Ваші старання можуть забутися.

 

Як зберегти за собою посаду адміністратора


Якщо Вас уже обрали адміністратором Вікіпедії і Ви ще не встигли в цьому розчаруватись і бажаєте будь-що зберегти за собою посаду адміністратора Вікіпедії, Вам слід додержуватися таких п'яти основ:

  1. В основному просторі статей обмежити участь виключно виправленнями очевидних одруків ("опечаток") та написанням статей на маловідомі і малоцікаві теми, що завідомо не можуть стати об'єктом суперечки. Статистика Вашої активності в жодному разі не повинна сягати першої десятки, але й не повинна пасти задніх, тримайтесь у непримітній середині!
  2. В просторі "Вікіпедія" час від часу підтримувати думку, вже підтриману абсолютною більшістю учасників. Жодного іншого використання цього простору!
  3. Уникати участі в просторі обговорень, в ліпшому разі - для порад вузько-технічного характеру або компліментів за роботу, що вважається корисною абсолютною більшістю користувачів.
  4. Всіляко і будь-що оминати "гострі кути", а головне - в жодному разі не висловлювати власної точки зори, якщо тільки не виконується повною мірою п.2
  5. І взагалі тримайте "ніс по вітру"!

Джерело

  • Склав Невідомий Вікіпедист. Дозволяється поширення на умовах сс-by-sa-nd

 

 

Категорія: Мої файли | Додав: paleozavr3237
Переглядів: 245 | Завантажень: 25 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Пошук

Категорії розділу
Мої файли [19]

© Андрій Бондаренко, 2025